O Satjajoge

Slovo satja v sanskrite znamená to isté čo pravda. Z toho vyplýva, že Satjajoga je joga pravdy. Túto stránku som zriadil v snahe podávať jogu pravdivo, v celej šírke. Chcem na nej postupne uverejňovať svoje články a publikácie, ktoré som napísal od roku 1983. Články sa roztratili po rôznych časopisoch, niektoré knižky sa ani neobjavili na verejnom trhu, a tie, ktoré boli vytlačené oficiálne, už nemajú šancu na opakované vydanie.

Už je načase aby sa joga prestala chápať len ako spomalený telocvik, fakírske výkony, alebo plastická gymnastika. Pokúsim sa vážnym záujemcom priblížiť to, čo som za celé roky z jogy naštudoval a aj si overil na vlastnej skúsenosti. Som hlboko presvedčený, že joga je duchovné učenie. K tomu by mala prispieť aj táto stránka.

Do jednotlivých tematicky usporiadaných kapitol som sa pokúsil vložiť moje články
z rôznych časopisov a tiež obsahovo príbuzné výňatky z knižných publikácií. Keďže vždy išlo o samostatné články a publikácie, v niektorých témach som sa musel vracať
k podobným myšlienkam. Nemohol som sa odvolávať na staršie publikácie a spoliehať sa na to, že ich čitateľ už pozná. Základné veci, ktoré sú fundamentom jogy sa nedajú obísť.

Tieto materiály môžete použiť bez môjho súhlasu. Budem rád, ak to nebude slúžiť ku komerčným účelom.

Mojim duchovným vzorom je Mahátmá Gándhí. Mahátmá znamená Veľký Duch. Založil hnutie Satjagraha, čo znamená Vernosť Pravde. Pre Gándhího Pravda a Boh boli to isté. Jeho Pravda však nebola pravdou rozumu, špekulácií, ega, ale pravdou srdca, duše. Gándhí bol satjagrahín. To ma inšpirovalo k zvoleniu názvu tejto stránky.

Želám vám, aby ste v joge našli aspoň také potešenie,  s akým som pre vás pripravil túto stránku.

                                                                                            Milan Polášek