Vaše názory

Reklamy

41 Comments

 1. Dobry den pán Polášek! Len drobna nejasnost s mojej strany… Co je cielom antar mauny? Vnutorne ticho? Co je “odmenou” za meditaciu? Meditacia samotna?Za odpoved zo srdca dakujem…Peter Gróf ml.

 2. Pán Gróf, hľadajte odpoveď na svoje otázky sám v sebe. K tomu nám pomáha aj joga: Poznaj samého seba. Ktokoľvek vám ponúkne odpoveď na vaše otázky, je to len jeho poznanie. Môžete tomu veriť, alebo zapochybovať. Ale ak vám niekto povie, že sa voláte Gróf, tomu už veriť nemusíte, lebo to už bezpečne viete. Medzi vierou a poznaním je veľký rozdiel. Viera bez poznania vedie k fanatizmu. Naše vlastné poznanie je pevné, nepotrebuje odpoveď guruov, vykladačov kariet, astrológov, veštcov ap. Preto sa už v starom Grécku na jaskyni bol: Poznaj samého seba.
  Máte v sebe odpoveď na všetky otázky. Odpovie vám úplne spoľahlivo vaša duša. Naša duša je súčasťou vesmírnej inteligencie, ktorú nazývame Stvoriteľ. Ona vie všetko. Je večná neotrasiteľná, nepodlieha zákonom času a priestoru.
  Ako sa na dušu môžeme obrátiť so svojimi otázkami? Predovšetkým pokorou, zbaviť sa egoizmu. Pokúšať sa poctivo, nepokrytecky žiť podľa pravidiel jogy Jama a Nijama. Samozrejme, keby sme to úplne dokázali, už by sme nemali dôvod vracať sa do sveta hmoty. Stali by sme sa súčasťou večnosti. Nedokážeme to, ale aj malý pokrok je lepší, než žiadny pokrok. Spoľahnite sa na to, že karma a samsára sú spoľahlivé a neomylné.
  Táto odpoveď nie je odpoveďou len na vaše osobné otázky. Je odpoveďou aj pre iných. Hľadajúcich ľudí je veľa. Mnohé poučenia ešte nepochopíte, ak ešte na to nemáte. Ale tie odpovede trvale ponesiete so sebou v samsáre, pripomenú sa vám v správnej chvíli v opakovaných lekciách života v hmote, v opakovaných príležitostiach na duchovný pokrok.
  Milan Polášek

 3. Dobry den! To som zase ja, Peter.Kedze pan Blesak je po operaci rozhodol som sa napisat Vam! Vsimol som si predchadzajuci Vas komentar cize mam nieco povedat o sebe…som obycajna nula,hahaha myslim ze to hovori za vsetko,ale.Da sa dokazat urcita spojitost jogy a hinduizmu???? Ak nie pojdem sediet do vezenia za urazku na cti/otvoril som si usta na moslimov/.Ak existuje urcita spojitost jogy a hinduizmu nieje vsetko stratene pretoze jedna s najvyznamnejsich joginok sveta uci svojich ziakov”vzdy si hovorte co chcete”! A na Slovensku je sloboda vierovyznania,rozumiete mi.Hoci to by mohol povedat aj ortodoxny moslim ze jemu zase kaze koran zabijat nevercov.P.S. ta joginka je zhodou okolnosti zenou inkarnovaneho tusim Višnua/jeden s trojice najvyssich bohov hinduizmu/ Za odpoved velmi dakujem… 🙂

 4. Dobry den pán Polášek!Dnes ma pichlo pri srdci a preto sa vam velmi ospravedlnujem ze som chcel s Vami “vybabrat”.Na moju otazku “co pre Vas mozem urobit som cakal odpoved “Najvacsiu radost mi urobis ked zostanes verny joge”.tak rad by som vam to slubil! Este raz prepacte! 🙂 S prianim vsetkeho dobreho… 🙂

 5. Som rád, ak dostanem otázku od osoby ktorá mi o sebe čosi povie: odkiaľ je, kde žije, aké má problémy, akú má prax s jogou atď. Stránku Satjajoga navštevujú osoby z clého sveta, nemusia ich zaujímať otázky úplne súkromného charakteru. V tom prípade mi píšte na adersu polasek.milan@gmail.com

 6. Milá Janka,
  Jogavandry vznikli ešte v časoch, keď joga bola pre komunistický režim nežiaduca, bola podozrivá ako náboženská sekta. Proti joge boli aj niektoré náboženské kruhy, že je to učenie od Satana. Preto sa záujemcovia o jogu stretávali hlavne vo voľnej prírode. Neboli to len spoločné výlety a cvičenia v prírode, ale aj necenzurované besedy o filozofii jogy. V tých časoch sa zavše na akciách Jogavandry stretávali priaznivci jogy z celého Československa. Bývalo tam viac než 40 účastníkov.
  S rozpadom komunizmu sa začali rozpadať štáty. S rozpadom Československa sa začali rozpadávať aj spoločné akcie jogy. Začali upadať aj Jogavandry, a to aj len na území samého Slovenska. S rozpadom spoločného vlastníctva pôdy, lesov, vody, sídlisk a fabrík sa začali rozpadávať aj spoločenstvá ľudí. Zavládla filozofia súkromného vlastníctva. Upadali aj počty účastníkov na podujatiach Jogavandry. Nastalo drobenie, rozpad, dezintegrácia. Každý na svojom piesočku.
  História nás učí, že vždy sa vynárali nespokojenci a reformátori, ktorí chceli čosi zreformovať, dokonca chceli zmeniť aj dobre fungujúce spoločenstvá štátov, náboženstiev a ľudí. Tým ich aj ničili. Podobný osud stihol aj Jogavandry. Prilepili sa na to aj osoby, ktoré mali ďaleko od jogy. Nemali žiadnych priateľov, nikto by už o ich spoločnosť nestál. Jogavandry boli pre nich dobrým riešením, jogíni ich prijali. Lenže, tým nespokojencom nebolo nič dobré a tak začali podrývať otázkami: Prečo sa na vychádzkach bavíme len o joge? Prečo máme pri prechádzkach istý čas mlčať? Prečo zbierame bylinky? Prečo nemáme stále nové trasy? Prečo máme len sedem miest zrazu? Prečo máme zrazy len v sobotu o jedenástej? Atď.
  Zriadil som internetovú stránku Satjajoga a na nej som zverejnil trvalý program vychádzok Jogavandry. Tú stránku navštevovali tunajší občania, ale aj naši krajania z celého sveta a príležitostne pri návšteve vlasti prichádzali na naše podujatia. Vedeli kedy a kde je zraz.
  Istý dlhší čas som pre úraz nemohol chodiť na Jogavandry. Vtedy sa toho ujala nejaká notoricky nespokojná osoby a zmenila program vychádzok. Tá osoba nemala ani šajnu čo je to internet, že o naše podujatia môžu mať záujem aj naši krajania. Program si niekoľkí pozmenili len podľa svojich predstáv, teda len pre seba a niekoľko osôb z ich okolia. Tým to odsúdili na zánik, ako sa vraví, vyhnije to.
  Preto som program Jogavandry odstránil zo svojej stránky na internete. Nič to! Život pôjde ďalej. Ukazuje sa, že mladšia generácia rozvíja podobnú aktivitu akú mala pôvodná filozofia Jogavandry. Chvíľu počkám a ak to pôjde správnym smerom, potom veľmi rád zverejním tie aktivity aj na svojej www stránke Satjajoga. Ja som „už bača veľmi starý“, ale budem im želať úspech.
  Milan Polášek

 7. Dobrý večer, pán Polášek, fungujú prosím ešte jogavandry? V joge som samouk, a rada by som sa stretla s ďalšími ľuďmi, ktorí sa joge venujú. Váš pohľad na jogu je mi veľmi bíizky, a jogavandry by mohli byť príležitosťou stretnúť sa ľuďmi, ktorí by ma v tomto smere obohatili. Ďakujem.
  Jana Chalmovianská

 8. Pán Gróf, Satjajoga je určená na všeobecné vzdelávanie záujemcov o jogu. Obráťte sa na nejakého učiteľa jogy, ktorý Vám osobným kontaktom poradí. Koľko ľudí, toľko problémov. Neposkytujem touto cestou individuálne poradenstvo.
  Milan Polášek

 9. Dobry den pán Polášek!Dovolim si este raz obratit sa s prosbou o odpoved na moje otazky.1otazka- moze mi joga pomoct vyrovnat sa s “vonkajsimi ” vplyvmi ? 2otazka- bol som niekolko dni na dovolenke a bol som cely “nervozny” ze som nemohol cvicit jogu,to je dobre ci zle? 3otazka-ako sa Vam podakovat za vsetko myslim vyklad jogy ked nenachadzam vhodne slova tak rad by som nieco pre Vas urobil?! Za odpoved velmi dakujem…Peter Grof

 10. Ahoj Milan.
  Dúfam, že po tom , čo 30 rokov sme nemali žiaden kontakt, sa môžem na Teba obrátiť s otázkou: ako závažne musí žiak porušiť zásady jamy a nijamy aby ho odmietal každý učiteľ , nemohol sa zúčastniť kurzov a bol nežiadúci aj na jogavandroch? Pokiaľ poznám povesť o Milarepovi, tak ani masová vražda nie je dôvodom na vylúčenie z učenia na duchovnej ceste. Pýtam sa, aby som po 30 rokov nerobil rovnaké chyby.
  Vopred ďakujem za každú aj nelichotivú odpoveď. Hlavné je, aby bola pravdivá a úplná.
  Maj sa krásne. Prajem všetko dobré.
  Laco Lukáč.
  PS: Pre pripomenutie, kto píše. Som ten Laco, ktorého si občas volal erotomanom.

 11. Milan, neviem sa ti dovolať. Potrebovala by som kontakt na tvojho syna- pokiaľ je ešte v Baskicku.

 12. Pane Polášek, dvacet let jste pro mě něco jako duchovní učitel. Vaše slova v knize AštangaJóga – osm stupňů na mě udělala hluboký celoživotní dojem. Nemyslel jsem si, že budu mít příležitost vám napsat, našel jsem tyto stránky. Děkuju vám.

 13. Ďakujem veľmi pekne pán Milan za milé slová, budem volať. Adriana

 14. Milá Adrianka, lebo neviem ako Vás mám osloviť (pani, slečna?). Teraz som si ponechal už len jedno cvičenie v týždni na Stavebnej fakulte STU, striedame sa s priateľkou. Lekcia trvá 90 minút. Je to len prax, na teóriu tam niet čas. Hospitácia je len náčuv, ako vedieme danú lekciu, pričom lekcie majú istú gradáciu. Viac by ste získala na niektorom dlhšom pobyte kde v praxi uplatňujeme mnohé dôležité súčasti jogy (otužovanie, očistné techniky, spôsob jedenia, hladovka, mlčanie, meditácie a besedy o filozofii).

  Lekcie prebiehajú v stredu (16:00) a vo štvrtok (17:00), počet účastníkov je na celý trimester uzavretý. Ak by ste chcela prísť na náčuv, museli by sme sa dohodnúť. Moje tel. číslo je 0903 029 514. Bol by som radšej, keby som mal Vašu elektronickú adresu, aby sme si nemuseli verejne dopisovať cez Satjajogu.

  Mnohé podnetné informácie sú aj na stránke Satjajoga, hoci pravý pokrok sa dá dosiahnuť len sebapoznaním, vo vnútornom tichu. Samozrejme, najľahšie je radiť iným, najťažšie je ovládnuť samého seba.

  Odpoveď opakujem z domény Satjajoga, pretože odpoveď priamo cez e-mail skreslila slovenskú abecedu – diakritiku.

  Prajem Vám všetko dobré.

  Milan

 15. Dobrý deň, pán Polášek. V rámci sebavzdelávania študujem Jogovú filozofiu, etiku a jogovú terapiu v Čechách, toto trojročné vzdelávanie organizuje Česká akademie jógy v spolupráci s FF a FTVS Karlovej univerzity. Tento rok mám povinnosť absolvovať niekoľko hospitácií u učiteľov jogy, ktorých nám odporučila ČAJ. Rada by som absolvovala hospitačné hodiny aj u nás, a tak mi doporučili Vás, pán Polášek. Z vlastnej skúsenosti viem, že Vaše cvičenia sú plne obsadené, napriek tomu sa pokúsim. Veľmi pekne Vás chcem poprosiť, či je možné zúčastniť sa Vašej hodiny jogy ako pozorovateľ niekde v ústraní (nezaberiem veľa miesta a sľubujem, že nebudem rušivým elementom). Ak by to bolo možné, plne sa prispôsobím. Vopred ďakujem za Vašu odpoveď a čas. Adriana Pročková

 16. O sebectve som napísal článok 04.12. Je to len podnet k zamysleniu sa nad sebou, k hľadaniu pravdy v sebe. Slepé prijímanie cudzích názorov a prijímanie rôznych ideológií vedie ľudí k stádovitosti. Využívajú to politici aj mnohé náboženské smery. Strhnú tak masy ľudí na scestie. Už nevládnu rozumní ľudia, ani zbrane, vládnu ideológie. Stačí sa podívať do histórie ľudstva. Kým sa človek neoslobodí od stáda, nie je slobodný.
  Ústavu zostavujú právnici a politici. Ak sa nemýlim, tak je to súbor predpisov ako sa má správať stádo. Čím je človek duchovne vyspelejší, tým menej potrebuje kadejaké predpisy, aby sa správal slušne, mravne, eticky, ekologicky atď. Myslím, že v našom kresťanskom prostredí ani Desatoro, ani celé Ježišovo učenie nie je nariadenie, príkaz k správaniu sa. Je to len návod k hľadaniu pravdy v sebe. Kým to učenie človek hlboko nepochopí rozumom a neprijme srdcom, správa sa len ako otrok, dodržiava učenie, lebo má strach o seba, hlavne má strach – “čo bude potom”.

 17. Dobry den pán Polášek!Pri vsetkej ucte k vam si dovolim polozit otazku. Vo Vasej knihe o joge som sa docital “nesebeckost je meradlom urovne cloveka”! S tychto vasich slov som si vydedukoval ze su urcite urovne “clovecenstva ” vzhladom k sebeckosti LENZE nasa Ustava nas uci ze vsetci ludia sme si rovny,tak kde je pravda? Nechcem sa nad nikoho povysovat ale klesnut tak hlboko ako nasi mocipani /klamstva podvody/nechcem ani za cely svet.Asi nie nadarmo joga vznikla v Indii kde este dnes maju kastovnictvo. Samozrejme za odpoved velmi dakujem…

 18. Ahoj Milan..zúčastnila som sa 1.krát na jogovom pobyte na chate pod Hrbom,vďaka za tú možnosť….veľmi sa mi páčili Tvoje cvičenia,pri ktorých aj rozpravas a tak obohacujes zucastnenych informáciami..tiež sa mi páčilo rozprávanie z jog.filozofie ,ticho pri jedle a spievanie mantier…ešte raz vďaka:)

 19. Vážený pán Martin Brezina,
  na stránke https://satjajoga.org/ som v adresári č. 02. Princíp Satjajogy naznačil filozofiu občianskeho združenia Satjajoga. Dospel som k nej po rokoch osobných skúseností. Konkrétne:
  Školením sa z človeka nestane guru, ani dobrý cvičiteľ. Osobnosťou v joge sa človek stane len vlastným úsilím a vlastnou praxou, nie školením. To znamená, že záujemca študuje literatúru, navštevuje rozličné jogové akcie, učí sa kde sa dá, vyberá si z toho, ale hlavne, trpezlivo si osvojuje jednotlivé postupy. Viedol som mnohé školenia, pozoroval aj výsledky iných školení, preto mám tento názor.
  Pri návšteve cvičení v telocvični (raz týždenne) sa toho človek veľa nedozvie. Ide hlavne len o telesné cviky, avšak aštangajoga v zmysle Pataňdžaliho Jogasútry (tiež sa to nazýva aj rádžajoga), je omnoho bohatšie učenie. (Radža je panovník, rádžajoga znamená byť pánom sám sebe).
  Pokiaľ ide o školenia, ideálne by bolo pobudnúť asi tak rok v dobrom jogovom ášrame pod vedením kvalitného gurua. Lenže, kde ho hľadať? Kto ním je? Joga sa značne skomercionalizovala. V našich podmienkach nevidím iné riešenie, len zúčastniť sa na dlhších pobytoch s programom jogy (cca 10 dní), kde sa účastník priblíži aspoň k prvým štyrom stupňom aštangajogy.
  Na pobytoch ktoré organizujem sa snažím do programu zapojiť viacerých inštruktorov. Každý z nich má svoj prístup, účastník tak získava veľa poznatkov. Cenní sú inštruktori, ktorí vedia čosi povedať aj z filozofie jogy, než len ukázať nejaké cviky.
  Školenia v Satjajoge prebiehajú takto: opakovane prichádza na pobyty záujemca, ktorý už jogu praktizuje, má isté skúsenosti a chce pokročiť. Takému záujemcovi sa venujú lektori a dajú mu príležitosť zapojiť sa do programu, v praktickej i v teoretickej časti. Ak sa taký záujemca osvedčí, dostane osvedčenie kvalifikácie, bez skúšok, písomných prác, známkovania, bez časového obmedzenia a má to bezplatne. Alebo príde človek, ktorý roky viedol cvičenia na Novom Zélande a chce pokračovať doma. Stačí, keď preukáže svoje znalosti a dostane osvedčenie.
  Začínajúci inštruktori sa obávajú, že toho vedia málo, netrúfajú si. Radím im: Učte len to, čo viete, a neučte to, čo neviete. Buďte len samými sebou, pravdiví, takí akí ste, tak vás ľudia radi príjmu.
  Keď chcete pokročiť, začnite učiť iných. To vás prinúti zdokonaľovať sa, pracovať na sebe. Čím toho budete viac vedieť, tým budete pokornejší. Uvedomíte si, čo všetko ešte neviete.

 20. Dobrý deň pán Polášek. Cvičím jógu niekoľko rokov, posledné roky pravidelne, každý deň. Zároveň sa zaoberám meditáciami, praktizujem budhizmus diamantovej cesty. Veľmi mi to prospieva, a musím priznať, že ma to od základu zmenilo. V poslednej dobe za mnou začalo chodiť dosť priateľov s prosbou, aby som sa im povenoval, pomohol vyriešiť niektorě zdravotno-duševné problémy, ktoré sú veľmi rozšírené v dnešnej spoločnosti, a s ktorými určite chodí veľa ľudí za Vami. Pár priateľom som pomohol, v rámci svojich možností. Popri tom som v sebe objavil radosť z toho, ze pomáham iným, začalo ma to baviť. Preto sa na Vás, ako skúseného človeka, obraciam s prosbou o radu, ako pokračovať vo svojom osobnom vzdelávaní a praxi tak, aby som mohol lepšie pomáhať ostatným. Máte v ponuke aj kurzy pre cvičiteľov? Ak áno, ako sa dva na ne prihlásiť? Kedy ich organizujete? Ak nie, na koho by som sa mohol obrátiť?
  Pozdravujem a prajem všetko, ćo Vás robí šťastným.
  Martin Brezina, Liptovský Mikuláš

 21. Ďakujem za odpoveď. Máte teda návrh ako upraviť názov bakalárskej práce tak, aby zároveň súvisel s odborom fyzioterapie? Písať ju chcem pod odborným vedením, ktoré mi v škole nevedia zabezpečiť, preto Vás žiadam o radu na koho sa obrátiť. I.Sudorová

 22. Milá Ivetka,
  existuje nepreberné množstvo literatúry o metódach ako predísť civilizačný chorobám, ale máme aj mnoho verbálnych rád. Vlastne ide o varovania pred ochorením a ľudia sa snažia preventívne zmeniť spôsob svojho života. V podstate to robia zo strachu o seba. K tomu môžu pestovať rozmanité aktivity, ktoré nemajú s jogou nič spoločného. Ak sa joga propaguje ako nástroj na prevenciu civilizačných chorôb, alebo na ich liečenie, tak to už je len druhotný následok praktizovania jogy.
  Predovšetkým, joga je učenie, ako poznať samého seba, ako žiť v mieri sám so sebou i s okolitým svetom. Posilnenie telesného a duševného zdravia, to je už len následok praktizovania jogy. K joge by sme nemali siahať zo strachu o seba, ale z túžby po duchovnom pokroku. Často nás znepokojuje otázka Quo vadis? (Kam kráčaš?) Uspokojujúcu odpoveď nám nedáva ani majetok, ani sláva, ani postavenie, ba dokonca ani dočasné telesné zdravie.
  Žiaľ, zdravotné účinky jogy sa teraz neraz uvádzajú ako dominantné a stali sa aj predmetom kšeftovania. Propagujú sa zveličené liečebné účinky, alebo exhibičné cviky plastickej gymnastiky, alebo atraktívne pobyty na morskom pobreží ap. Tak sa využíva len niektorá časť jogy vytrhnutá z celkového klasického zámeru, ktorý predpokladá pokoru, nebyť lačný po výsledkoch, trpezlivosť, vytrvalosť a ústup od konzumného spôsobu života. Cieľom jogy je dobrý človek, výborný človek.

 23. Dobrý deň p.Polášek, som študentka fyzioterapie a bakalársku prácu chcem písať na tému Pohyb ako prevencia a liečba civilizačných ochorení so zameraním na jogu. Chcem Vás požiadať o radu -viete mi poradiť vedúceho na túto tému, prípadne by ste sa toho chcel ujať Vy? S pozdravom, Sudorová Iveta

 24. Dobrý deň, pán Polášek. Ďakujem Vám za Vaše dielo. Podobne ako aj iných Vašich čitateľov i mňa Vaša kniha ako aj http://www.satjajoga. org sprevádza životom.
  Prajem Vám a Vašim blízkym šťastný, radostný a pokojný nový rok 2015.
  Danica Budovská, Norfolk, UK

 25. Prepáčte,p.Polášek,nechcela som sa Vás dotknúť ale zúfalý človek robí zúfalé kroky.Pochopila som,čo ste mi tu naznačili a budem sa snažiť, formou jogy,zamyslieť sa a ísť tou cestou hľadania a sebapoznania. p.s.pískanie prestalo,pevne verím,že tá technika mi pomohla. Ďakujem Vám a prajem všetko dobré.

 26. Nie som šaman, ani ľudový liečiteľ, ktorý cez internet radí anonymnej osobe ako si má riešiť svoj špecifický zdravotný problém. Neviem o vás nič. Kto ste? Čo ste? Ako žijete? Ako vám mám radiť? S tým sa obráťte na farmaceutickú mašinériu, ktorá vás zachráni, aj keď tu neostane živej duše.
  Rešpektujem radu Platóna. Nepokúšam sa liečiť telo, a vynechať z toho dušu!
  Pri mnohých postupoch jogy sa uvádzajú aj ich zdravotné účinky. Stáva sa, že na učiteľa jogy sa obracajú ľudia so svojimi zdravotnými problémami. To je hrubé nepochopenie jogy.
  Zmyslom života človeka je jeho duchovný vývoj. Tomu by sa mal podriadiť spôsob jeho života. Život v hmotnom tele je len príležitosť na náš duchovný vývoj. Príležitosť k tomu, aby sme spoznali pravé hodnoty života. Tie pravé hodnoty však najlepšie spoznáme, len keď trpíme, málokedy ich spoznáme v pohodlnom a zabezpečenom živote. Preto na nás prichádzajú rozličné ťažkosti. Aj ľudové príslovie hovorí: Koho Boh miluje, toho krížom navštevuje.
  Všetci máme nejaké ťažkosti, podľa následkov našej karmy. Patria nám, aj keď si nevieme rozumom vysvetliť, prečo tie ťažkosti prišli. Pokročíme, len ak dokážeme prijímať tie ťažkosti s pokorou, ešte aj s poďakovaním. Pobádajú nás čosi so sebou robiť. Pokorne hľadáme cestu ako tie ťažkosti prekonať. Na ceste hľadania nás tie ťažkosti súčasne privádzajú aj k pohľadu do seba, na cestu sebapoznania.

 27. Dobrý deň,p.Polášek, vyššie sa zmieňujete o titinuse a technike brámarí. Cvičím to už 2 týždne aj precvičujem tie cviky,ktoré tam spomínate. Zatiaľ nevidím žiadnu zmenu. Prosím,môžete mi to bližšie vysvetliť alebo poradiť,čo mám ešte robiť? Som už zúfalá.

 28. Dobrý deň, p.Polášek. Nepoznáme sa osobne. Chcel by som sa Vám touto cestou poďakovať, venujem sa joge už tri roky a postupujem podľa Vašich publikácií, ktoré sú pre mňa inšpirujúce a pomohli mi v mojom živote. Ešte raz ďakujem. Prajem všetko dobre. S pozdravom Peter.

 29. ďakujem pán Polášek za odpoveď, velmi rada sa prihlasim na spoločné cvičenia. Už sa na to teším. Prajem všetko dobre.

 30. Individuálne lekcie neposkytujem. Spoločné cvičenia sa vždy začínajú začiatkom nového školského roka. V tom čase sa tvoria skupiny účastníkov, bez ohľadu na pokročilosť. To je objektívne nemerateľné, pokiaľ ide o viac, než len o tzv. gymnastiku jogy.

 31. Dobrý deň,
  Rada by som sa opýtala či robíte teraz nejake kurzy – hodiny jogy v Bratislave. Hľadám skúseného učiteľa:-) od ktorého by som sa mohla niečo naučiť. Venujem sa joge asi 5 rokov, absolvovala som intenzívny 6 Tyždenny tréning Jogy v Indii začiatkom roku.
  Robíte aj individuálne hodiny?

 32. Ďakujem Vám veľmi pekne pán Polášek za túto stránku, plnú poznania. Bodaj by bolo viac ľudí ako ste Vy.
  Ján Čižmár
  P.S.: Všetko najlepšie k zajtrajším meninám prajem.

 33. Pekny vecer….Volam sa Dasa Rybarova a drzim v ruke to co ma sprevadza 20 rokov..kniha a videokazeta JOGA osem stupnov vycviku …a autor..Milan Polasek….ste clovek ktory mi neskutocne pomohol …uz doslova roky som tolkokrat Vam chcela podakovat….precitala som toho vela….a stale na koniec mi zostala v rukach Vasa joga…..je tak za tie roky precitana ze …ma pravbo byt tou prvou v mojej kniznici a mat prvenstvo…..aj ked ma svoje roky ….sprevadzala ma vsade bol to moj poklad a opora nachadzala som a nachadzam v nej pokoj a istotu aj ked to nieje v zivote lahke…ked som si ju balila pred 18 rokmi do porodnice a vracala som sa so zdravym synom domov opat som ju vykladala s pocitom aka neskutocna nahoda mi JU dala do cesty….Ste velky clovek hoci Vas nepoznam ale spoznam…najdem si cas a pridem sa vam podakovat….prvy krat v zivote Vas idem odporucat cloveku o ktorom viem ze vie pochopit….ide do Tibetu….vzdy si spomeniem jak ste zacinal …V MALOM MESTE NEBOL CVICITEL TAK SOM SA DO TOHO PUSTIL SAM>>>>>JA som toho cvicitela mala vo VAS…aj ked len na papiery….Dakujem…az dnes som nasla tuto stranku…a velmi ma to potesilo….sama som zvedava za tie roky co mate nove…ja mam len to co som pisala na zaciatku Vasu knihu a videokazetu ktora sa neda pustat….pekny vecer..

 34. V kapitole 07.1 Pránájáma komplexne je popísaná technika brámarí. Dá sa ňou vibračne pôsobiť aj na sluch. Ak pri vyludzovaní zvuku počas výdychu necháte zapchaté len jedno ucho, pocítite vibráciu len v jeho zvukovode. Podľa informácií ktoré som dostal dá sa tým odstrániť ušný šelest – tinnitus. Má sa to cvičiť dvakrát denne, aspoň päť minút, približne dva týždne.
  Na celú oblasť hlavy, teda aj na sluch, dobre pôsobia všetky telesné polohy pri ktorých dochádza k prekrveniu hlavy. Napríklad pri cviku č.05.19/3 (predklon v stoji) treba hlavu úplne zvesiť, uvoľniť mozog aj celú tvár a maximálne dlhé výdychy nasmerovať do hlavy, ako keby bola hlava priedušná, ako keby sme chceli cez ňu vydýchnuť. Alebo si poležať na šikmej ploche, pričom je hlava trochu nižšie ako ostatné telo a tu tiež „vydychovať“ cez hlavu. To znamená aj úplne sa uvoľniť.
  Pri prekrvovaní hlavy treba postupovať veľmi opatrne, začať s krátkymi výdržami, aby si cievy postupne vybudovali odolnosť na zvýšený tlak. A žiada si to vyslovene individuálny prístup. Žiadny cvik však našim cievam sám o sebe nepomôže, ak sa nesprávne stravujeme a takmer trvale sme psychicky napätí.

 35. Dobrý deň pán Polášek, prosím o radu, ako ovplyvniť tinnitus a oslabený sluch.

 36. dobry den pan Polasek, hladal som nejake informacie ohladne jogy (z vasej knihy) a objavil som tuto web stranku. Moc ma potesila a preposlal som ju viacerym znamym. Ja som kedysi na MFFUK navstevoval vase kurzy a mam aj vasu knihu ale uz dlhe roky zijem v zahranici. Nedavno som sa zacal venovat cinskym bojovym umeniam kungfu. Moj trener ako relaxaciu zlepsovanie tela pouziva techniky taichi aj chikung ale ja doma na zlepsenie tela a ziskanie flexibility pouzivam osvedcene prostriedky z jogy ktore som si osvojil vo vasich kurzoch! Dakujem za vedomosti ziskane od vas.. s pozdravom ervin bona (v skole kde chodim na kungfu mame 3 cvicitelov jogy, http://www.almazen.info)

 37. Dobrý deň pani Gališinová, kurzy sú plne obsadené. Doporučujem Vám navštíviť niektorý z letných pobytov.

 38. Dobrý deň, p. Polášek, cvičím jógu 4 roky a rada by so sa prihlásila k Vám do kurzu od apríla 1x do týždňa vo štvrtok o 17.30 alebo v stredu o 16hod. Viem, že ho máte vždy obsadený pre veľký záujem. Napriek tomu by som si rada nastúpila, ak bude voľné miesto od apríla 2013. Volám sa Iveta Gališinová a môj manžel je architekt a pozdravuje Vás, pretože k Vám už chodil na jógu. Ďakujem, prajem všetko najlepšie do nového roku, s pozdravom, Gališinová /mail adresa igalisinova@gmail.com/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s