22 Comments

 1. Zdravim, opravte si OZ Sajajoga na OZ Satjajoga. Dakujem. Ivan

 2. Dobrý deň pán Polašek,obraciam sa na Vás s prosbou o radu ako a čo cvičiť kvôli zdravotným problemom so štítnou žľazou…Pred pár rokmi som sa zrútila,z množstva zvratov v mojom živote,vždy som napredovala,ale asi som zabudla na hygienu duše,prestala som cvičiť ,začala som upadať,neurobila som štátnice ,čo si do dnes vyčítam,ale bola som v zlom stave. Nabalili sa zákonite zdravotné problémy a teraz hladam konečne cestu. Najväčší problém mam s pohybovým aparátom a štítnou žľazou (nemám lieky)len diagnózu struma,no problémy sú silné potenie hlavy ,tela,(takže sa točil dokola v prechladnutiach)kožné problémy,srdcové v skratke…chcela by som Vás poprosiť ,mám vašu knihu Joga je aj pre vás plus dvd(podľa ktorých som pred rokmi cvičila)či by ste mi neporadili cviky a postup ako cvičiť doma. Prepáčte za toľko slov,ale nevedela som ako Vám to priblížiť.Dakujem Vám za Vás čas a želám veľa zdravia a pekne sviatky. Karin

 3. Dobry den! 🙂 Budem velmi strucny. Prosim Vas preco nemozem ucit jogu ked poznanie cireho vedomia mam za sebou??? Lepsie povedane stale pred ocami…:)

 4. Už je to skoro 40 rokov, keď som bola u Vás na cvičení a mala som silnú migrénu. Bola som bledá, čo ste zbadali a podišli ku mne s otázkou, že čo mi je. Keď som Vám povedala o mojom probléme, počas cvičení som cítila, že cvičenia prispôsobujete aj môjmu problému. Odišla som z cvičenia bez bolesti, ale doteraz cítim, že som neurobila jednu podstatnú vec – nepoďakovala som sa za pomoc. Chcem to odčiniť a teda po rokoch Vám vyslovujem úprimnú vďaku za vtedajšiu úľavu, lebo aj vďaka joge som sa urputných migrénových bolestí zbavila. Ale vďaka aj za všetko, čo ste nám doteraz odovzdali.
  Ada Javorská

 5. Pán Gróf, hľadajte odpoveď na svoje otázky sám v sebe. K tomu nám pomáha aj joga: Poznaj samého seba. Ktokoľvek vám ponúkne odpoveď na vaše otázky, je to len jeho poznanie. Môžete tomu veriť, alebo zapochybovať. Ale ak vám niekto povie, že sa voláte Gróf, tomu už veriť nemusíte, lebo to už bezpečne viete. Medzi vierou a poznaním je veľký rozdiel. Viera bez poznania vedie k fanatizmu. Naše vlastné poznanie je pevné, nepotrebuje odpoveď guruov, vykladačov kariet, astrológov, veštcov ap. Preto sa už v starom Grécku na jaskyni bol: Poznaj samého seba.
  Máte v sebe odpoveď na všetky otázky. Odpovie vám úplne spoľahlivo vaša duša. Naša duša je súčasťou vesmírnej inteligencie, ktorú nazývame Stvoriteľ. Ona vie všetko. Je večná neotrasiteľná, nepodlieha zákonom času a priestoru.
  Ako sa na dušu môžeme obrátiť so svojimi otázkami? Predovšetkým pokorou, zbaviť sa egoizmu. Pokúšať sa poctivo, nepokrytecky žiť podľa pravidiel jogy Jama a Nijama. Samozrejme, keby sme to úplne dokázali, už by sme nemali dôvod vracať sa do sveta hmoty. Stali by sme sa súčasťou večnosti. Nedokážeme to, ale aj malý pokrok je lepší, než žiadny pokrok. Spoľahnite sa na to, že karma a samsára sú spoľahlivé a neomylné.
  Táto odpoveď nie je odpoveďou len na vaše osobné otázky. Je odpoveďou aj pre iných. Hľadajúcich ľudí je veľa. Mnohé poučenia ešte nepochopíte, ak ešte na to nemáte. Ale tie odpovede trvale ponesiete so sebou v samsáre, pripomenú sa vám v správnej chvíli v opakovaných lekciách života v hmote, v opakovaných príležitostiach na duchovný pokrok.
  Milan Polášek

 6. O sebectve som napísal článok 04.12. Je to len podnet k zamysleniu sa nad sebou, k hľadaniu pravdy v sebe. Slepé prijímanie cudzích názorov a prijímanie rôznych ideológií vedie ľudí k stádovitosti. Využívajú to politici aj mnohé náboženské smery. Strhnú tak masy ľudí na scestie. Už nevládnu rozumní ľudia, ani zbrane, vládnu ideológie. Stačí sa podívať do histórie ľudstva. Kým sa človek neoslobodí od stáda, nie je slobodný.
  Ústavu zostavujú právnici a politici. Ak sa nemýlim, tak je to súbor predpisov ako sa má správať stádo. Čím je človek duchovne vyspelejší, tým menej potrebuje kadejaké predpisy, aby sa správal slušne, mravne, eticky, ekologicky atď. Myslím, že v našom kresťanskom prostredí ani Desatoro, ani celé Ježišovo učenie nie je nariadenie, príkaz k správaniu sa. Je to len návod k hľadaniu pravdy v sebe. Kým to učenie človek hlboko nepochopí rozumom a neprijme srdcom, správa sa len ako otrok, dodržiava učenie, lebo má strach o seba, hlavne má strach – “čo bude potom”.

 7. Ďakujem za odpoveď. Máte teda návrh ako upraviť názov bakalárskej práce tak, aby zároveň súvisel s odborom fyzioterapie? Písať ju chcem pod odborným vedením, ktoré mi v škole nevedia zabezpečiť, preto Vás žiadam o radu na koho sa obrátiť. I.Sudorová

 8. Milá Ivetka,
  existuje nepreberné množstvo literatúry o metódach ako predísť civilizačný chorobám, ale máme aj mnoho verbálnych rád. Vlastne ide o varovania pred ochorením a ľudia sa snažia preventívne zmeniť spôsob svojho života. V podstate to robia zo strachu o seba. K tomu môžu pestovať rozmanité aktivity, ktoré nemajú s jogou nič spoločného. Ak sa joga propaguje ako nástroj na prevenciu civilizačných chorôb, alebo na ich liečenie, tak to už je len druhotný následok praktizovania jogy.
  Predovšetkým, joga je učenie, ako poznať samého seba, ako žiť v mieri sám so sebou i s okolitým svetom. Posilnenie telesného a duševného zdravia, to je už len následok praktizovania jogy. K joge by sme nemali siahať zo strachu o seba, ale z túžby po duchovnom pokroku. Často nás znepokojuje otázka Quo vadis? (Kam kráčaš?) Uspokojujúcu odpoveď nám nedáva ani majetok, ani sláva, ani postavenie, ba dokonca ani dočasné telesné zdravie.
  Žiaľ, zdravotné účinky jogy sa teraz neraz uvádzajú ako dominantné a stali sa aj predmetom kšeftovania. Propagujú sa zveličené liečebné účinky, alebo exhibičné cviky plastickej gymnastiky, alebo atraktívne pobyty na morskom pobreží ap. Tak sa využíva len niektorá časť jogy vytrhnutá z celkového klasického zámeru, ktorý predpokladá pokoru, nebyť lačný po výsledkoch, trpezlivosť, vytrvalosť a ústup od konzumného spôsobu života. Cieľom jogy je dobrý človek, výborný človek.

 9. Dobrý deň p.Polášek, som študentka fyzioterapie a bakalársku prácu chcem písať na tému Pohyb ako prevencia a liečba civilizačných ochorení so zameraním na jogu. Chcem Vás požiadať o radu -viete mi poradiť vedúceho na túto tému, prípadne by ste sa toho chcel ujať Vy? S pozdravom, Sudorová Iveta

 10. Dobrý deň, pán Polášek. Ďakujem Vám za Vaše dielo. Podobne ako aj iných Vašich čitateľov i mňa Vaša kniha ako aj http://www.satjajoga. org sprevádza životom.
  Prajem Vám a Vašim blízkym šťastný, radostný a pokojný nový rok 2015.
  Danica Budovská, Norfolk, UK

 11. Nie som šaman, ani ľudový liečiteľ, ktorý cez internet radí anonymnej osobe ako si má riešiť svoj špecifický zdravotný problém. Neviem o vás nič. Kto ste? Čo ste? Ako žijete? Ako vám mám radiť? S tým sa obráťte na farmaceutickú mašinériu, ktorá vás zachráni, aj keď tu neostane živej duše.
  Rešpektujem radu Platóna. Nepokúšam sa liečiť telo, a vynechať z toho dušu!
  Pri mnohých postupoch jogy sa uvádzajú aj ich zdravotné účinky. Stáva sa, že na učiteľa jogy sa obracajú ľudia so svojimi zdravotnými problémami. To je hrubé nepochopenie jogy.
  Zmyslom života človeka je jeho duchovný vývoj. Tomu by sa mal podriadiť spôsob jeho života. Život v hmotnom tele je len príležitosť na náš duchovný vývoj. Príležitosť k tomu, aby sme spoznali pravé hodnoty života. Tie pravé hodnoty však najlepšie spoznáme, len keď trpíme, málokedy ich spoznáme v pohodlnom a zabezpečenom živote. Preto na nás prichádzajú rozličné ťažkosti. Aj ľudové príslovie hovorí: Koho Boh miluje, toho krížom navštevuje.
  Všetci máme nejaké ťažkosti, podľa následkov našej karmy. Patria nám, aj keď si nevieme rozumom vysvetliť, prečo tie ťažkosti prišli. Pokročíme, len ak dokážeme prijímať tie ťažkosti s pokorou, ešte aj s poďakovaním. Pobádajú nás čosi so sebou robiť. Pokorne hľadáme cestu ako tie ťažkosti prekonať. Na ceste hľadania nás tie ťažkosti súčasne privádzajú aj k pohľadu do seba, na cestu sebapoznania.

 12. Dobrý deň,p.Polášek, vyššie sa zmieňujete o titinuse a technike brámarí. Cvičím to už 2 týždne aj precvičujem tie cviky,ktoré tam spomínate. Zatiaľ nevidím žiadnu zmenu. Prosím,môžete mi to bližšie vysvetliť alebo poradiť,čo mám ešte robiť? Som už zúfalá.

 13. Dobrý deň, p.Polášek. Nepoznáme sa osobne. Chcel by som sa Vám touto cestou poďakovať, venujem sa joge už tri roky a postupujem podľa Vašich publikácií, ktoré sú pre mňa inšpirujúce a pomohli mi v mojom živote. Ešte raz ďakujem. Prajem všetko dobre. S pozdravom Peter.

 14. Individuálne lekcie neposkytujem. Spoločné cvičenia sa vždy začínajú začiatkom nového školského roka. V tom čase sa tvoria skupiny účastníkov, bez ohľadu na pokročilosť. To je objektívne nemerateľné, pokiaľ ide o viac, než len o tzv. gymnastiku jogy.

 15. Dobrý deň,
  Rada by som sa opýtala či robíte teraz nejake kurzy – hodiny jogy v Bratislave. Hľadám skúseného učiteľa:-) od ktorého by som sa mohla niečo naučiť. Venujem sa joge asi 5 rokov, absolvovala som intenzívny 6 Tyždenny tréning Jogy v Indii začiatkom roku.
  Robíte aj individuálne hodiny?

 16. Ďakujem Vám veľmi pekne pán Polášek za túto stránku, plnú poznania. Bodaj by bolo viac ľudí ako ste Vy.
  Ján Čižmár
  P.S.: Všetko najlepšie k zajtrajším meninám prajem.

 17. Pekny vecer….Volam sa Dasa Rybarova a drzim v ruke to co ma sprevadza 20 rokov..kniha a videokazeta JOGA osem stupnov vycviku …a autor..Milan Polasek….ste clovek ktory mi neskutocne pomohol …uz doslova roky som tolkokrat Vam chcela podakovat….precitala som toho vela….a stale na koniec mi zostala v rukach Vasa joga…..je tak za tie roky precitana ze …ma pravbo byt tou prvou v mojej kniznici a mat prvenstvo…..aj ked ma svoje roky ….sprevadzala ma vsade bol to moj poklad a opora nachadzala som a nachadzam v nej pokoj a istotu aj ked to nieje v zivote lahke…ked som si ju balila pred 18 rokmi do porodnice a vracala som sa so zdravym synom domov opat som ju vykladala s pocitom aka neskutocna nahoda mi JU dala do cesty….Ste velky clovek hoci Vas nepoznam ale spoznam…najdem si cas a pridem sa vam podakovat….prvy krat v zivote Vas idem odporucat cloveku o ktorom viem ze vie pochopit….ide do Tibetu….vzdy si spomeniem jak ste zacinal …V MALOM MESTE NEBOL CVICITEL TAK SOM SA DO TOHO PUSTIL SAM>>>>>JA som toho cvicitela mala vo VAS…aj ked len na papiery….Dakujem…az dnes som nasla tuto stranku…a velmi ma to potesilo….sama som zvedava za tie roky co mate nove…ja mam len to co som pisala na zaciatku Vasu knihu a videokazetu ktora sa neda pustat….pekny vecer..

 18. V kapitole 07.1 Pránájáma komplexne je popísaná technika brámarí. Dá sa ňou vibračne pôsobiť aj na sluch. Ak pri vyludzovaní zvuku počas výdychu necháte zapchaté len jedno ucho, pocítite vibráciu len v jeho zvukovode. Podľa informácií ktoré som dostal dá sa tým odstrániť ušný šelest – tinnitus. Má sa to cvičiť dvakrát denne, aspoň päť minút, približne dva týždne.
  Na celú oblasť hlavy, teda aj na sluch, dobre pôsobia všetky telesné polohy pri ktorých dochádza k prekrveniu hlavy. Napríklad pri cviku č.05.19/3 (predklon v stoji) treba hlavu úplne zvesiť, uvoľniť mozog aj celú tvár a maximálne dlhé výdychy nasmerovať do hlavy, ako keby bola hlava priedušná, ako keby sme chceli cez ňu vydýchnuť. Alebo si poležať na šikmej ploche, pričom je hlava trochu nižšie ako ostatné telo a tu tiež „vydychovať“ cez hlavu. To znamená aj úplne sa uvoľniť.
  Pri prekrvovaní hlavy treba postupovať veľmi opatrne, začať s krátkymi výdržami, aby si cievy postupne vybudovali odolnosť na zvýšený tlak. A žiada si to vyslovene individuálny prístup. Žiadny cvik však našim cievam sám o sebe nepomôže, ak sa nesprávne stravujeme a takmer trvale sme psychicky napätí.

 19. Dobrý deň pán Polášek, prosím o radu, ako ovplyvniť tinnitus a oslabený sluch.

 20. dobry den pan Polasek, hladal som nejake informacie ohladne jogy (z vasej knihy) a objavil som tuto web stranku. Moc ma potesila a preposlal som ju viacerym znamym. Ja som kedysi na MFFUK navstevoval vase kurzy a mam aj vasu knihu ale uz dlhe roky zijem v zahranici. Nedavno som sa zacal venovat cinskym bojovym umeniam kungfu. Moj trener ako relaxaciu zlepsovanie tela pouziva techniky taichi aj chikung ale ja doma na zlepsenie tela a ziskanie flexibility pouzivam osvedcene prostriedky z jogy ktore som si osvojil vo vasich kurzoch! Dakujem za vedomosti ziskane od vas.. s pozdravom ervin bona (v skole kde chodim na kungfu mame 3 cvicitelov jogy, http://www.almazen.info)

 21. Dobrý deň pani Gališinová, kurzy sú plne obsadené. Doporučujem Vám navštíviť niektorý z letných pobytov.

 22. Dobrý deň, p. Polášek, cvičím jógu 4 roky a rada by so sa prihlásila k Vám do kurzu od apríla 1x do týždňa vo štvrtok o 17.30 alebo v stredu o 16hod. Viem, že ho máte vždy obsadený pre veľký záujem. Napriek tomu by som si rada nastúpila, ak bude voľné miesto od apríla 2013. Volám sa Iveta Gališinová a môj manžel je architekt a pozdravuje Vás, pretože k Vám už chodil na jógu. Ďakujem, prajem všetko najlepšie do nového roku, s pozdravom, Gališinová /mail adresa igalisinova@gmail.com/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s